• Dr. Herpy

Solon crowns champs at Kenston’s Gibas Invite

Kenston’s second annual Frank Gibas Cross Country Invitational attracted more 500 runners from 14 teams on Saturday morning to compete in varsity and open races that featured on-campus fitness trails opened last year.

The meet recognizes the Bombers’  long-time coach, who took over the boys program in 1974 and fathered the girls program in 1976. Gibas was inducted to the Ohio Association of Track and Cross Country Coaches hall of fame in 1998.

New to the invite this year, Solon crowned individual champions in both the girls and boys 5-kilometer varsity races. Junior Louiza Wise finished in a triumphant 18:55.3, while sophomore Danny Cohen was victorious in 16:08.4.

From Home Page Solon also captured the boys team title with the Comets’ top-five runners combining for 60 places to best runner-up Chagrin Falls, 80, and third-place Kenston, 91.

In the girls team standings, Berkshire repeated as champion with the Lady Badgers’ top five combining for 60 places, besting runner-up Chagrin Falls, 71.

Chagrin girls runners-up

For the second week in a row, Chagrin freshman Annie Zimmer paced the Lady Tigers, finishing fifth overall in 19:54.2.

Also contributing to the team score, junior Natane Deruytter finished 11th in 20:30.6, senior Allie Dustin was 12th in 20:33.3, senior Anne Moyse took 18th in 20:49.8 and sophomore Emily Owen was 25th in 21:31.0.

Solon girls crown champ

With a one-eighth-35-36-43 finish among their top-five runners, the Lady Comets took fifth in the team standings with 123 places.

Following in pursuit of Louiza Wise’s triumphant finish, senior Geneva Sandridge placed eighth in 20:10.4, sophomore Emily Hansen was 35th in 22:00.9, senior Indeep Janda took 36th in 22:04.4 and senior Haley Guggenheim finished 43rd in 22:22.0

Kenston girls sixth

The host Lady Bombers finished sixth in the team standings with 135 places added up among their top-five runners.

Senior Emma Dicker led Kenston with a 16th-place finish in 20:47.6, while senior Alexis Fleming took 19th in 20:50.2, sophomore Paige Palmer was 23rd in 21.18.9, sophomore Gabriela Salvini finished 38th in 22:08.1 and junior Lauren Lance was 39th in 22:11.8.

Swinerton paces West G

The Lady Wolverines finished 10th in the team standings with their top-five runners tallying 278 places in the varsity race.

Leading West Geauga, sophomore Deanna Swinerton finished 28th in 21:45.6, while junior Maya Holowczak was 37th in 22:07.2.

And in a back-to-back-to-back finish, sophomore Shannon Stanforth was 70th in 24:21.3, freshman Kylee Sherwood finished 71st in 24.21.5 and junior Anni May was 72nd in 24:24.2.

Ubersax leads Orange

The Orange girls finished 11th as a team with the Lady Lions’ top-five runners combining for 302 places in the varsity race.

Team leader, senior Clare Ubersax finished 17th in 20:49.7. She won the race last year in 20.13.9.

Also in Orange’s top five, Tayla Erb finished in 23.39.0, Joan Moore clocked a 24:29.4, Liz Kaplan finished in 25:55.3 and Jessie Wilburn clocked 25:58.7.

Solon boys capture first

After finishing one place behind the Chagrin Falls boys at the Early Bird Invite the previous week, Solon was able to outdo the Tigers by 20 places for the team title at the Gibas Invite.

Again marching with three guys in the top 10, the Comets were led by sophomore Danny Cohen’s triumph in 16:08.4, senior Steven Kapes’ fifth-place finish in 16:27.3 and sophomore Joe Riordan’s sixth-place finish in 16:28.9.

Rounding out the Comets’ top five, senior Sam Kalnitsky finished 18th in 17:39.5 and freshman Mark Shannon was 30th in 17:53.7.

Chagrin boys runners-up

Paced by junior Joe Bistritz’s runner-up finish in 16:14.7, the Chagrin Falls boys took second in the team standings with the Tigers’ top-five runners tallying 80 places.

Also contributing to the team finish, junior Michael Rose finished 11th in 17:15.8, sophomore Jackson Crandall took 19th in 17:41.3, senior John Ganger was 20th in 17:42.5 and senior Blake Wynveen finished 28th in 17:51.9.

Host Bombers third

The host Bombers took third in the team standings with 91 places. Kenston’s top-five runners were separated by only 51 seconds.

Leading the way, junior Tyler Cooper finished ninth in 17:01.3, junior Drew Sanders was 14th in 17:26.9, sophomore Max Fay took 17th in 17:31.9, freshman Sam Markel finished 22nd in 17:46.4 and sophomore Evan Sanders was 29th in 17:52.3.

Preppers go three-four

A three-four finish in the varsity race by senior Ryan Onders, 16:26.3, and junior JP Trojan, 16:27.1, propelled the Preppers to fourth place in the team standings with 98 places, edging fifth-place Berkshire by two.

Rounding out University School’s top-five runners, Nick Gannon finished 15th in 17:30.6, senior Jacob Fakult was 21st in 17:43.4 and junior Emanual Fetene finished 55th in 18:44.4.

Macauda motors Orange

The Orange boys finished 12th in the team standings with the Lions’ top-five runners accounting for 340 places.

Leading the way, Alex Macauda finished in 19:07.8, Ben Ellert in 19:12.1, Robert Palkovitz in 19:42.4, Brian Kess in 19:55.6 and Mitch Willburn in 20:16.7.

Yaecker heads West G

The Wolverines’ top-five runners combined for 383 places to finished 13th as a team.

Junior Zach Yaecker finished in 18:40.6, while junior Will Snyder clocked a 19:32.6, senior Camden Weist a 20:30.8, freshman John Wenger a 21:04.3 and sophomore Tyler Blazek a 21:21.1.

Visit The Chagrin Valley Times to view their photos.