• Dr. Herpy

Senior Academic Awards Night

June 1, 2010

Related: Photos

Distinguished Awards

Air Force Mathematics Award, Kathleen Kupiec
Air Force Science Award, Samantha Masters
Best of the Class/Channel 5 News, John Collins, Rachel Bullock
Best of the Class / The Plain Dealer, Kathleen Kupiec
Franklin Walter Award/Geauga County, Kathleen Kupiec
Senior Exemplary Attendance Award, Craig Piunno, Andrew Ross
Four-Year Perfect Attendance, Christy Cappelli, Daniel O’Day
John Phillip Sousa Award, Jessica Sofranko
Marine Scholastic Excellence Award, John Collins
Phi Beta Kappa, Kathleen Kupiec
Principal’s Leadership Award, Megan Cardaman
Principal’s Honor Award, Meredith Gray
Semper Fidelis Award, Melanie Davidson
Student Business Leader, Layne Quigley
The President’s Volunteer Service Award, Daisha Haynesworth
U.S. Army Reserve Scholar/Athlete, Gregory Revak, Stephanie Deuley
National Merit Finalist, Brianna Rea

ART
Art I – Alexander Karius
AP Studio2-D– Paula Welling
3-D Art I – Jason Kovach
Digital Photography – Paula Welling

BUSINESS
Introduction to Business – Katherine Obringer
Personal Finance & Investments – Craig Piunno
Computer Applications – Brianna Rea
Introduction to Computer Science-Craig Piunno
Web Design – Sarah Byrnes, Melanie Davidson
Advanced Web Design – Justin Schultz
International Business – Megan Cardaman
Family & Consumer Science – Alec Mangan

ENGLISH
CP English IV – Meredith Gray, Alexander Karius, Jonathan Lucas, Kimberly Munch, Justin Schultz
Honors Seminar-English IV – Katherine Obringer
AP English Literature – Courtney Bryant, Megan Cardaman, Paula Welling
Holocaust – Samantha Masters, Katherine Obringer
Literature as Entertainment – Brooke Potts
Literature of Popular Music – Justin Schultz
Strategic Reading- Shannon Pesek
Mythology – Jessica DeWater, Amanda Krasowski, Lauren Siler

ENTERTAINMENT MARKETING
Entertainment Marketing II – Sarah Byrnes

MATHEMATICS
AP Calculus AB – Kimbria Blake, John Collins
AP Calculus BC – Kimbria Blake
Algebra II /Trigonometry – Adam Bynum
Precalculus – Jessica DeWater,
Statistics – Samantha Mock, Kimberly Munch, Katherine Obringer, Kristen Webb
Honors Statistics – Sarah Byrnes
AP Statistics – Kathleen Kupiec
Excellence in Mathematics – Lyndsey Hanzlik, Kathleen Kupiec

MUSIC
Chorus I – Samantha Masters
Chorus II – Meghan Malone

SCIENCE
Physics – Carlee Ridgway
Honors Physics – Kathleen Kupiec, Andrea Shergalis
Environmental Science – Sarah Delano, Kaitlin Olsen
Zoology – Jessica DeWater
Human Anatomy – Samantha Masters
Biology II – Kimbria Blake, Kaitlin Olsen
AP Biology – Kathleen Kupiec
AP Physics – Craig Piunno

SOCIAL STUDIES
Economics – Courtney Bryant, Adam Bynum, Sarah Devonshire, Daniel Murphy, Frank Simcic
Honors Economics – Lyndsey Hanzlik, Eleanore Tausch
AP Government – Kimbria Blake
AP European History – Megan Cardaman
AP Macroeconomics – Kimbria Blake, Brianna Rea
U.S. History – Charleton Uveges

WORLD LANGUAGES
Chinese I – Sarah Delano

Academic Letters: Jessica DeWater, Lyndsey Hanzlik, Alexander Karius, Kimberly Munch, Daniel Murphy, Katherine Obringer, Justin Schultz, Charleton Uveges

Academic Medals: Sarah Byrnes, Melanie Davidson, Sarah Delano, Samantha Masters, Craig Piunno

Academic Plaques: Kimbria Blake, Megan Cardaman, Eleanore Tausch, Paula Welling

Honor Plaques: Kimbria Blake, Kathleen Kupiec

Plaque of Excellence: John Collins

Related: Photos